Ortodontinis gydymas

Ortodontinis gydymas yra taikomas netaisyklingai išdygusių dantų atstatymui į dantų lanką, netaisyklingo sąkandžio korekcijai, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimų gydymui bei šių ligų profilaktikai.

 

Kodėl verta gydytis ortodontiškai

Ortodontinis gydymas ne tik sukuria nuostabią šypseną ir harmoningą sąkandį, bet ir pagerina Jūsų sveikatą. Lygūs dantys lengviau valomi, dėl to sumažėja ėduonies, dantenų uždegimo galimybė, išvengiama periodontologinių problemų. Taisyklingas sukandimas pagerina garsų tarimą, kramtymo kokybę, sumažina dantų nusidėvėjimą.

Kada pradėti gydymą

Ortodontinis gydymas dažniausiai taikomas vaikams ir paaugliams, nes šiame amžiuje dantų poslinkiai ir sąkandžio korekcijos yra lengvai pasiekiamos, gydymas efektyvesnis. Pirmasis apsilankymas pas ortodontą rekomenduojamas 7 metų vaikams. Šio apsilankymo metu įvertinamas ortodontinio gydymo poreikis. Gydytojas ortodontas gali pastebėti dantų dygimo sekos neatitikimus, trūkstamas dantų užuomazgas, žandikaulio augimo sutrikimus, numatyti galimą dantų susigrūdimą. Ankstyvas ortodontinių problemų diagnozavimas ir gydymas padeda išvengti sudėtingesnių problemų atsiradimo ateityje. Vis daugiau ortodontinių pacientų sudaro suaugę žmonės. Suaugusiems pacientams ortodontija dažnai atliekama dėl estetinių poreikių arba kaip paruošiamasis gydymas prieš protezavimą, implantaciją.

Kas atliekama prieš ortodontinį gydymą

Prieš pradedant ortodontinį gydymą, apžiūrimas sąkandis, dantų padėtys, imami dantų atspaudai, gaminami gipsiniai dantų modeliai, fotografuojamas veidas ir dantų lankai, atliekamos panoraminė ir galvos šoninė radiogramos, kurios detaliai analizuojamos. Tai svarbu tikslios diagnozės nustatymui ir gydymo plano sudarymui. Įvertinus visas sąkandžio problemas, parenkamas optimaliausias kiekvienam pacientui gydymo būdas.

Kokie ortodontiniai aparatai gali būti naudojami

  • Metaliniai ir estetiniai breketai
  • Įvairių konstrukcijų plokštelės
  • Funkciniai aparatai
  • Išoriniai tempimo aparatai
  • Gomurio plėtimo aparatai
  • Retenciniai aparatai
  • Ortodontiniai mini implantai
  • Aparatai, išlaikantys vietą dantims (anksti netekus pieninių dantų)
  • Aparatai, padedantys atprasti nuo blogų įpročių (liežuvio kaišiojimo, pirštų čiulpimo, kvėpavimo pro burną)
Metaliniai breketai – tai aukštos kokybės metalo lydinio aparatai, tvirtinami prie dantų paviršiaus ir sujungiami metaline vielute. Naujos kartos metaliniai breketai yra miniatiūriniai, glotnūs ir žemu profiliu, todėl patogūs pacientui. Jie labai patvarūs ir nelūžta.
Metaliniai breketai
 
Beligatūriniai breketai – tai metaliniai breketai, kurie nuo kitų breketų rūšių skiriasi specialiu užraktu, dėl kurio breketus jungianti vielutė nėra prispaudžiama, sistemoje sumažėja trintis ir dantys juda greičiau, naudojama mažesnė jėga.
Beligatūriniai breketai
 
Estetiniai breketai:
– Keramikiniai breketai – tai iš keramikos pagaminti breketai, atliekantys tas pačias funkcijas kaip ir metaliniai. Juos galima tvirtinti ant visų dantų arba tik ant priekinių, siekiant geresnio estetinio vaizdo.
– Safyriniai breketai – skaidrūs dantų breketai, kurie atspindi natūralią dantų spalvą, todėl yra praktiškai nepastebimi.
Estetiniai breketai
 
Plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, taikomi žandikaulių plėtimui, vietos formavimui nuolatiniams dantims, pavienių dantų padėties korekcijai. Plokštelės sudarytos iš plastmasinio pagrindo, prilaikančių elementų (apkabėlių) ir aktyvių elementų (sraigtų, spyruoklių, lankų).
Plokštelės
 
Funkciniai aparatai – tai nuimami ortodontiniai aparatai netaisyklingo sąkandžio korekcijai. Jie priverčia pacientą apatinį žandikaulį pastumti į priekį ir taip modifikuoja apatinio žandikaulio augimą. Nešiojant šį aparatą, koreguojamas sąkandis ir išgaubtas profilis. Paprastai aparatai taikomi intensyvaus augimo laikotarpiu (augimo spurtas prasideda 9-13 metais, mergaitėms anksčiau nei berniukams). Pasibaigus intensyviam augimui nuimami funkciniai aparatai neveiksmingi.
Funkciniai aparatai
 
Retenciniai aparatai. Pasibaigus aktyviam ortodontiniam gydymui, labai svarbus yra retencinis (palaikomasis) periodas. Jo metu dantys įsitvirtina naujose padėtyse, kol prisitaiko aplinkiniai minkštieji audiniai, kalcifikuojasi aplink dantis susidaręs naujas kaulinis audinys. Retenciniai aparatai gali būti fiksuoti arba išimami.
Retenciniai aparatai
 
Profilaktiniai aparatai naudojami per anksti netekus pieninių dantų, kad išlaikyti vietą vėliau dygstantiems nuolatiniams dantims. Jų būna įvairių rūšių: ortodontinė vietą išlaikanti kilpelė, gomurinis ir liežuvinis lankai, plokštelės. Taip pat yra aparatų, koreguojančių nepageidaujamus paciento įpročius, tokius kaip neteisingas kvėpavimas, rijimas, piršto čiulpimas, kurie įtakoja netaisyklingo sąkandžio formavimąsi. Profilaktinių aparatų naudojimas gali padėti išvengti sudėtingo ortodontinio gydymo ateityje.
Profilaktiniai aparatai
 
Ortodontinis mini implantas – tai laikinai kaule įtvirtinamas labai mažas implantas, kuris tarnauja kaip papildoma atrama breketams ar kitiems ortodontiniams aparatams.
Ortodontinis mini implantas
 

 

Kokia gydymo eiga

Parinkus ir pritaikius ortodontinius aparatus, pacientui skiriami kontroliniai vizitai kas 4 – 8 savaites. Jų metu gydytojas – ortodontas atlieka aparatų korekciją ir aktyvaciją, stebi dantų ir sukandimo pokyčius, vertina gydymo efektyvumą. Šių vizitų metu gali būti atliekamos kontrolinės dantų radiogramos, paskiriamos burnos higienos procedūros.

Kokia gydymo trukmė

Ortodontinis gydymas vidutiniškai trunka nuo 18 iki 24 mėnesių. Tai priklauso nuo paciento amžiaus, pradinės būklės sudėtingumo, gydymui naudojamų aparatų bei pačių pacientų bendradarbiavimo. Gydymo trukmę prailginti gali paskirto gydymo režimo nesilaikymas ar praleisti vizitai. Gydant augančius pacientus, kai reikia modifikuoti žandikaulių augimą, gali prireikti kelių gydymo etapų ir kelių rūšių aparatų. Tokiais atvejais gydymas gali trukti 3 – 4 metus.
Suaugusių pacientų ortodontinis gydymas trunka ilgiau nei įprastai. Kartais gali prireikti dantų šalinimo, o esant ryškioms žandikaulių dydžio anomalijoms kartu su gydymu breketais gali būti taikoma ir žandikaulių (ortognatinė) chirurgija.

Užsiregistruokite konsultacijai